Miażdżyca dieta

Miażdżyca dietaMiażdżyca jest jedną z wielu chorób cywilizacyjnych, która co roku zbiera śmiertelne żniwo. Okazuje się, że odpowiedni tryb życia, miażdżyca dieta zbilansowana, ruch i systematyczne badania mogą obniżyć ryzyko jej wystąpienia nawet o kilkadziesiąt procent! Jak powinna wyglądać dieta przy miażdżycy?

 

Kiedy dieta jest wskazana?

 

Nieprawidłowa dieta bogata w tłuszcze, cukry proste i cholesterol przyczynia się do zmian miażdżycowych zagrażających naszemu życiu. Ciągły pośpiech, stresujący tryb życia oraz brak czasu często zmusza nas do spożywania tłustych, wysoko przetworzonych posiłków na mieście.
Warto profilaktycznie stosować dietę miażdżycową. Lekarze zalecają ją nie tylko u dorosłych, ale także u najmłodszych pacjentów, co pozwala nie tylko obniżyć ich zbyt wysoką wagę, ale także leczyć nadciśnienie tętnicze u dzieci.
Jeżeli stężenie cholesterolu we krwi jest wyższe niż 200 mg/dl (5,2 mmol/l), a LDL przekracza poziom 130 mg/l powinniśmy niezwłocznie zmienić swoje nawyki żywieniowe. Przede wszystkim zmieńmy tłuszcze nasycone na rzecz kwasów typu Omega-3 i Omega-6, które znajdziemy w rybach morskich. Zrezygnujmy z cukrów prostych, sacharozy i fruktozy, których rozkład może uszkodzić naczynia krwionośne. Wybieraj artykuły bogate w błonnik i pektyny zmniejszające poziom cholesterolu we krwi.

 

Produkty dozwolone w diecie miażdżycowej

 

Podczas tej diety możesz jeść wszystkie rodzaje pieczywa, produkty mączne, kasze z dodatkiem oliwy z oliwek. Wskazany jest także odtłuszczony nabiał, białka jaj ( żółtka jaja jedynie 2 razy w tygodniu), chuda wołowina i drób. Podstawą twojej diety powinny być teraz ryby: sandacze, szczupaki, liny, dorsze, makrele, śledź, sardynki i tuńczyk. Jedz mięso gotowane na parze lub w wodzie, duszone lub smażone bez tłuszczu. Możesz jeść również masło roślinne w małych ilościach, warzywa niepowodujące wzdęć, zupy niezabielanie. Ogranicz owoce bardzo słodkie, miód, cukier, syropy, dżemy. Zrezygnuj ze słodzonych napojów i ostrych przypraw. Możesz pić świeże napoje owocowe i warzywne, herbaty ziołowe, stosować suplementy diety a szczególnie zioła na nadciśnienie. Mile widziane w diecie są również kawa z mlekiem czy kompoty bez cukru.

 

Czego należy unikać?

 

Zrezygnuj ze słodyczy, tłustego nabiału, ciast i tortów. Ogranicz tłuste i smażone mięsa, a w szczególności podroby takie jak wątróbka czy nerki. Zapomnij o parówkach, pasztetach i tłustych rybach( karp, węgorz i sum). Wyrzuć z menu również boczek, margaryny, smalec i frytki. Niewskazany jest majonez i „ciężkie” sosy.
Jedz regularnie, pięć razy dziennie pamiętając o piciu od 1, 5 do 2 litrów płynów w ciągu dnia. Wskazana jest także aktywność fizyczna, która w połączeniu z dietą miażdżycową znacznie obniży ryzyko wystąpienia zawału serca, dusznicy i udaru mózgu.

 

&nbsp

Wyszukiwane frazy:

  • co jesc przy miazdzycy
  • czego nie jesc przy miazdzycy
  • miazdzyca co jesc
  • czy jest mozliwosc przeplukanie zyl przy miazdzycy
  • przy miażdżycy - jakie słodycze są dozwolone
  • www picie spirytusu przy miazdzycy

Categories: Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>