Miażdżyca kończyn dolnych

Miażdżyca kończyn dolnychMiażdżyca kończyn dolnych jest przyczyną przewlekłego niedokrwienia nóg aż w 98 % przypadków. Ryzyko jej wystąpienia wzrasta wraz z wiekiem dotykając najczęściej osoby powyżej 50. roku życia. Narażone są na nią najczęściej osoby z wysokim stężeniem cholesterolu we krwi, z nadwagą, niezdrowo odżywiające się, bierne fizycznie oraz te, które zauważyły u siebie objawy nadciśnienia tętniczego.

 

Objawy miażdżycy kończyn dolnych

 

Do pierwszych objawów sygnalizujących zmiany miażdżycowe zaliczyć można częste ziębnięcie palców bądź całej stopy w różnych porach dnia i nocy. Niepokojące są również bóle łydki, które pojawiają się podczas poruszania się oraz mijające po chwilowym spoczynku. W zaawansowanym stadium miażdżycy kończyn dolnych możemy odczuwać silne bóle palców, łydek i ud w pozycji leżącej. Często pojawia się także drętwienie nóg ustępujące podczas masowania. Większość cierpiących na tę chorobę osób zauważa także, że skóra ich nóg stała się blada i zimna, a po podniesieniu kończyna sinieje i zaczyna boleć. Podczas zaawansowanego stadium choroby pojawia się nadmierne rogowacenie naskórka oraz zmiany w budowie paznokcia. Włoski ze stopy i łydki zaczynają wypadać. W końcowej fazie miażdżycy kończyn dolnych mamy do czynienia z martwicą, zgorzelami oraz bolesnymi owrzodzeniami, które pojawiają się najczęściej na palcach stopy, piętach i łydkach. U chorych z miażdżycą nóg często stwierdza się również obecność zmian chorobowych w tętnicy szyjnej, podobojczykowej, nerkowej i wieńcowych.

 

Działania profilaktyczne

 

W myśl zasady, że lepiej zapobiegać, niż leczyć, warto skupić się na odpowiedniej profilaktyce. Postaw na aktywność fizyczną, taką jak długie spacery, jazda na rowerze bądź niezbyt forsowne ćwiczenia fizyczne, które możesz wykonywać w domu. Dzięki ruchowi pozbędziesz się bólu podczas chodzenia, zwiększysz tolerancję organizmu na ból oraz poprawisz krążenie oboczne w kończynach dolnych. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest także rzucenie papierosów raz na zawsze. Staraj się utrzymywać prawidłową masę ciała, postaw na właściwe, zdrowe i regularne odżywianie oraz unikaj stresowych sytuacji. Zadbaj o prawidłowe ciśnienie krwi. Warto w tym celu zakupić ciśnieniomierz, a zaufany lekarz pokaże Ci, jak mierzyć ciśnienie tętnicze. W postępowaniu zachowawczym w miażdżycy kończyn dolnych konieczne jest także leczenie chorób współistniejących, takich jak cukrzyca, otyłość czy nadciśnienie tętnicze.

 

Jak leczyć?

 

Leczenie farmakologiczne w przypadku miażdżycy polega na przyjmowaniu przez pacjenta leków rozszerzających naczynia krwionośne oraz zmniejszających krzepliwość krwi. Kolejnym sposobem w walce z tą chorobą są zabiegi poszerzające bądź udrożniające tętnicę. Podczas nich wykorzystuje się specjalny balonik bądź wszczepia się protezę wykonaną z nitynolu lub stali. W zaawansowanym stadium miażdżycy przeprowadza się leczenie operacyjne. Operacja polega na udrożnieniu tętnicy poprzez usunięcie z niej zmian miażdżycowych. Drugi z zabiegów opiera się na wszczepieniu bajpasów, czyli pewnego rodzaju pomostów, które tworzą nowy obieg krwi omijający zwężoną tętnicę. Po przeprowadzonych zabiegach, pacjent pozostaje pod stałą opieką lekarza specjalisty.

Wyszukiwane frazy:

  • miażdżyca kończyn dolnych
  • miażdżyca nóg
  • miażdżyca nóg objawy
  • choroby nóg
  • miażdżyca kończyn dolnych objawy
  • objawy miażdżycy kończyn dolnych
  • miażdżyca kończyn
  • yhs-fh_lsonsw
  • co to jest miażdżyca nóg
  • objawy miażdżycy nòg

Categories: Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>