Miażdżyca mózgu

Miażdżyca mózguMiażdżyca mózgu jest główną przyczyną wystąpienia udarów niedokrwiennych tego organu. Przyczyną zawału mózgu(udaru) w głównej mierze jest znaczne zwężenie bądź całkowite zamknięcie światła tętnic szyjnych doprowadzających do niego krew.

 

Miażdżyca mózgu- co to takiego?

 

Niedokrwienie mózgu może mieć kilka przyczyn. Pierwszą z nich jest zakrzep powstały na powierzchni blaszki miażdżycowej, który oberwawszy się od ściany śródbłonka wędruje wraz z prądem krwi do mózgu powodując zator jego naczyń. Za niedokrwienie mózgu odpowiadać może także zbyt niskie ciśnienie krwi, na skutek czego organ jest niedotleniony i nie może prawidłowo funkcjonować. Znacznie rzadszą przyczyną tego zjawiska jest nadmierna krzepliwość krwi, skurcz naczyń mózgowych bądź ich długotrwałe zapalenie. Miażdżycy mózgu często współtowarzyszą takie choroby jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze bądź znaczna otyłość.

 

Objawy

 

Objawy miażdżycy mózgu często są przejściowe i ustępują samoistnie po pewnym czasie. Zaniepokoić nas powinny ból głowy, drgawki, wymioty oraz chwilowa utrata świadomości. Chory skarży się na problemy z widzeniem i trudności z wymawianiem słów. Rzadziej wystąpić mogą niedowłady oraz zaburzenia czucia. U pacjentów pojawiają się ruchy mimowolne, nietrzymanie moczu, porażenie mięśni twarzy bądź utrudnione połykanie. Osobom, które mają za sobą przejściowy epizod niedokrwienny, zaleca się przyjmowanie leków zmniejszających ryzyko wystąpienia ponownych ataków chorobowych. W celu zahamowania zakrzepów krwi, lekarze przepisują pacjentom kwas acetylosalicylowy.

 

Badanie

 

Każdy zawał mózgu niesie bezpośrednie zagrożenie dla życia człowieka, dlatego w przypadku jego wystąpienia konieczna jest hospitalizacja chorego. Prawidłową diagnozę pomoże uzyskać przeprowadzenie takich badań jak tomografia komputerowa głowy, biochemia krwi, echokardiografia czy USG tętnic szyjnych.

 

Leczenie miażdżycy mózgu

 

Celem leczenia miażdżycy mózgu jest przede wszystkim zadbanie, by pacjent miał prawidłowe ciśnienie krwi oraz by jej krążenie nie było utrudniane przez zakrzepy i zwężenie naczyń krwionośnych. Lekiem stosowanym w leczeniu udaru mózgu oraz we wtórnej profilaktyce jest kwas acetylosalicylowy, który powinien być zażywany przez pacjenta do końca życia.
W większości przypadków przyczyną udaru mózgu są zmiany miażdżycowe tętnic szyjnych powodujące zwężenie ich światła nawet o 90%. Przeprowadzenie USG tętnic mózgowych i angiografii pozwoli postawić trafną diagnozę, co daje podstawę do wykonania zabiegu operacyjnego usunięcia blaszek miażdżycowych w naczyniu krwionośnym.
Leczenie powikłań udaru polega przede wszystkim na rehabilitacji i usprawnieniu pacjenta po przebytym niedokrwieniu mózgu. Dzięki podjęciu prawidłowych działań istnieje duże prawdopodobieństwo, że chory powróci do pełnej sprawności, a powikłania takie jak niedowład, dysfunkcja mówienia i czucia oraz inne dolegliwości, całkowicie bądź częściowo znikną.
Lepiej zapobiegać, niż leczyć…
Pamiętaj, że odpowiednia profilaktyka jest najważniejsza. Warto zmienić swoje nawyki żywieniowe, kontrolować poziom cukru we krwi oraz aktywnie i systematycznie uprawiać sport. Kategorycznie rzuć palenie i ogranicz spożywanie alkoholu. Zapytaj się lekarza, jak leczyć nadciśnienie tętnicze. Pamiętaj o badaniach kontrolnych, staraj się trzymać prawidłową masę ciała oraz przestrzegać zasad odpowiedniej i zbilansowanej diety.

Wyszukiwane frazy:

  • miażdżyca mózgu
  • miażdżyca mózgu objawy
  • miażdżyca naczyń mózgowych
  • miazdzyca tetnic mozgowych
  • co to jest miazdzyca
  • objawy miażdżycy mózgu
  • miazdzyca tetnic
  • leczenie miażdżycy
  • zmiany miażdżycowe w mózgu
  • co to jest miażdżyca mózgu

Categories: Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>