Miażdżyca objawy

Miażdżyca objawyMiażdżyca objawy dają o sobie znać najczęściej wtedy, kiedy choroba wkracza w zaawansowane stadium. Dolegliwości zależą głównie od lokalizacji zmian, tempa ich rozwoju oraz stopnia ich nasilenia. Symptomy miażdżycy są skutkiem niedokrwienia narządów takich jak mózg, serce i kończyny dolne.

 

Jakie są objawy zmian miażdżycowych

 

To, co powinno nas zaniepokoić to przede wszystkim miażdżący ból za mostkiem, który promieniuje w stronę żuchwy, lewego barku i brzucha. Najczęściej pojawia się po wzmożonym wysiłku fizycznym, stresie lub na zmianę pogody. Pacjent narzeka na duszności, skarży się na problemy z oddychaniem oraz przyśpieszoną akcję serca. Na skutek upośledzenia przepływu krwi w mózgu spowodowanego przez zmiany miażdżycowe, chory może często tracić świadomość, odczuwać dysfunkcję w trakcie ruchu oraz mieć problemy z widzeniem i mówieniem. Do niepokojących objawów miażdżycy należą także bóle mięśni łydki w czasie poruszania się, które mijają po krótkim odpoczynku. W miarę rozwoju zmian miażdżycowych, bóle kończyn dolnych stają się coraz częstsze powodując większy dyskomfort i potrzebę spoczynku nawet po przejściu kilkunastu metrów. Zaniepokoić nas powinny także bladość skóry nóg, utrata owłosienia, pojawienie się zmian martwiczych oraz rozwój bolesnych owrzodzeń. Objawem miażdżycy może być również niewydolność nerek.
Lepiej zapobiegać, niż leczyć…
Warto kontrolować prawidłowe ciśnienie krwi poprzez wykonywanie systematycznych badań. Nadciśnienie tętnicze oraz zbyt wysoki poziom cholesterolu w układzie krwionośnym mogą prowadzić do powstania zmian miażdżycowych. Lepiej więc zapobiegać niż leczyć miażdżycę. Wiele osób ignoruje dolegliwości wskazujące na miażdżycę uważając je za typowe objawy nadciśnienia bądź przemęczenia. Jeżeli zauważysz u siebie lub u swoich najbliższych takie dolegliwości jak duszności, ból kończyn i mostka bądź przyśpieszoną akcję serca- niezwłocznie zgłoś się do lekarza specjalisty. Pamiętaj, że z miażdżycą nie ma żartów i jedynie odpowiednia profilaktyka i wczesne wykrycie zmian chorobowych pozwala zapobiec dalszemu rozwojowi miażdżycy w Twoim organizmie!

Wyszukiwane frazy:

  • miażdżyca objawy
  • objawy miażdżycy
  • miadyca objawy
  • jakie sa objawy miazdzycy
  • objawy zmian miażdżycowych
  • www objawy miazdzycy
  • obiawy miazdzycy
  • miazdzuca
  • www miazdzyca-objawy pl
  • pbjawy miazdzycy

Categories: Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>