Miażdżyca tętnic szyjnych

Miażdżyca tętnic szyjnychMiażdżyca tętnic szyjnych jest niezwykle groźna. Według szacunków odpowiada ona za przeszło 50% udarów mózgu u pacjentów na całym świecie. W samych Stanach Zjednoczonych na udar mózgu umiera ponad 150 tys. osób rocznie, a cztery razy więcej pacjentów cierpi na powikłania po udarowe, takie jak trudności z mówieniem, ślepota czy porażenie ruchowe. Lekarze przypominają, że z miażdżycą nie ma żartów! Odpowiednia profilaktyka oraz wczesne wykrycie zmian miażdżycowych w naszym organizmie może zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia tej choroby nawet o kilkadziesiąt procent!

 

Miażdżyca tętnic szyjnych- co to takiego?

 

Ryzyko miażdżycy rośnie wraz z wiekiem. Osoby palącej papierosy, cierpiące na cukrzycę i nadciśnienie tętnicze, nieuprawiające sportu oraz prowadzące stresujący tryb życia mogą w przyszłości cierpieć na zmiany miażdżycowe. Na skutek odkładania się w tętnicach szyjnych złogów cholesterolu, jej światło może zmniejszyć się do zaledwie kilkunastu procent, co znacznie utrudnia swobodny przepływ krwi do mózgu. Pacjent epizodycznie zaczyna odczuwać zaburzenia na tle neurologicznym: drętwienie kończyn, problemy z wysławianiem się, pogorszenie jakości widzenia.
Dwie tętnice szyjne i dwie tętnice kręgowe zaopatrują nasz mózg w krew i niezbędne składniki odżywcze. Nawet w przypadku, kiedy zmiany miażdżycowe zaatakują jedno z tych naczyń krwionośnych, pozostałe mogą „wyręczyć” je w dostawie krwi. Pamiętajmy jednak, że najczęściej miażdżyca dotyka wszystkie tętnice szyjne w różnym stopniu, dlatego tak ważne jest nieignorowanie diagnozy postawionej nam przez lekarza. Kolejnym zagrożeniem jest ryzyko powstania skrzepów w naczyniu krwionośnym, co w znacznym stopniu utrudnia przepływ krwi do mózgu. Skrzep powstały na blaszce miażdżycowej może oderwać się od niej i wraz z prądem krwi popłynąć w kierunku mózgu zatykając któreś z jego naczyń.

Objawy

 

To, co powinno nas zaniepokoić w przypadku miażdżycy naczyń krwionośnych to przede wszystkim epizodyczne dolegliwości neurologiczne. Pacjenci mogą często skarżyć się na nawracające bóle głowy, zaburzenia świadomości i równowagi czy szum w uszach. Pojawiają się również chwilowe problemy z mówieniem, z widzeniem bądź z poruszaniem się. Rzadziej chory odczuwa duszności, mdłości i wymioty.

Badanie

 
Ocena przepływu krwi w naczyniach krwionośnych jest możliwa dzięki nieinwazyjnemu badaniu ultrasonograficznemu metodą dopplerowską. Uzyskany obraz pokazuje szybkość oraz charakter prądu krwi, co daje podstawy do postawienia diagnozy czy pacjent cierpi na miażdżycę. W przypadku osób, u których stwierdzono zmiany miażdżycowe w tętnicach szyjnych praktykuje się raczej arteriografię. Badanie to polega na podaniu do naczynia krwionośnego tzw. kontrastu, który jest widoczne na badaniu rentgenowskim.

Leczenie

 

Leczenie miażdżycy tętnic szyjnych polega w na usunięciu z naczyń blaszek miażdżycowych podczas zabiegu operacyjnego. W niektórych placówkach wykorzystywane są metody wewnątrznaczyniowe. Dzięki wprowadzeniu specjalnego cewnika do tętnicy udowej możliwe jest jego przemieszczenie przez aortę do tętnic szyjnych, a następnie umieszczenie w ich zwężonym miejscu balonu, który pod ciśnieniem skutecznie rozpycha ściany naczynia tętniczego powiększając jego światło.
Pamiętajmy jednak, że leczenie operacyjne nie zabezpiecza nas w 100% przed powikłaniami choroby. Zdrowie leży w naszych rękach, dlatego skupmy się na odpowiedniej profilaktyce: utrzymujmy prawidłowe ciśnienie krwi, dowiedzmy się jak leczyć nadciśnienie, przestrzegajmy zasad zdrowego żywienia, unikajmy używek oraz postawmy na umiarkowaną aktywność fizyczną.


Wyszukiwane frazy:

  • miażdżyca tętnic szyjnych
  • yhs-002
  • miażdżyca tętnic szyjnych objawy
  • tętnice szyjne
  • blaszki miazdzycowe w tetnicach szyjnych
  • zmiany miazdzycowe w tetnicach szyjnych
  • objawy miażdżycy tętnic szyjnych
  • miazdzyca tetnic szyjnych leczenie
  • miażdżyca tętnicy szyjnej
  • miażdzyca żył szyjnych

Categories: Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>